Людмила Ромен. Диво, диво калинове.

Коли цвіте калина

Красу калини помічають двічі: навесні, коли білим мереживом вкриває її рясний цвіт, і в осінню пору, коли схиляються до простиглої землі важкі червоні грона…  І, мабуть, найкраще відбиває цей образ буйноцвіття юних талантів, які плекає Сумська земля – батьківщина відомого українського письменника, поета, мовознавця Дмитра Білоуса.

Одне з важливих просвітянських завдань – вивчати, зберігати й розвивати народні традиції. Щодо перших двох пунктів все зрозуміло: за майже півтори сотні років свого існування в постійній боротьбі й титанічній праці «Просвіта» створила безліч заповідних осередків українського духу. Але розвивати таку трансцендентну річ, як традиції, створювати нові досить складно. Ця вибаглива рослина не приживається на штучному ґрунті й не цвіте на гідропоніці владних вказівок.

Сумське обласне товариство «Просвіта» обрало шлях підтримки молоді – й не помилилося. Вже вдруге у видавництві «Мрія» побачив світ збірник кращих художніх творів сумських школярів – учасників літературно-мистецького конкурсу поетів, прозаїків «Диво калинове» ім.. Дмитра Білоуса та юних художників конкурсу «Палітра українського слова». Видання альманаху дитячої творчості стало можливим з ініціативи «Просвіти» й за допомоги відділу в справах сім’ї, молоді та спорту Сумської міської ради, міського управління освіти й науки й Сумської обласної організації Національної спілки письменників України. Вручення дипломів і авторських примірників відбулося в ССШ №10, школі, яка має найбільшу кількість переможців конкурсу.

«Сьогодні світ став кращим, – впевнений голова обласного товариства «Просвіта» Олексій Шевченко, – адже в ньому побільшало посмішок і радості, побільшало впевненості в своїх силах. Надзвичайно важливо підтримати тендітні паростки таланту, надати йому можливість реалізуватися саме тоді, коли він тільки починає розвиватися. Адже так багато залежить від того, які люди трапляються на початку творчого шляху в обдарованої людини». Олексій Григорович розповів про старшого брата Дмитра Білоуса, який також писав вірші і також мріяв стати літератором. Але редактор піддав його твори такій нищівній критиці, що молодий і талановитий поет назавжди зарікся писати. Інша доля спіткала його брата Дмитра, якому пощастило зустріти уважних, делікатних, розуміючих людей, що підтримали й сприяли розвитку обдарування.

Цього року Сумщина має найбільшу кількість призових місць на всеукраїнському рівні: 9 з 23 переможців – наші діти. Фото нагородження дітей в Києві вміщені на обкладинці. Сумська область – поки що єдина зусиллями «Просвіти» надає можливість талановитій молоді «матеріалізувати» свої твори. Адже це надзвичайно важливо – побачити свій вірш, оповідання, малюнок, в який вклав душу, надрукованим, усвідомлювати, що написане тобою комусь потрібне, що його прочитають інші. Усвідомлювати, що вогник твого таланту отримав можливість запалити інші серця. Надзвичайно важко було відбирати переможців з величезної кількості поданих робіт. Адже талановитими є всі твори, бо діти дивляться на світ іншими очима й бачать його яскравим, повним світлої всеперемагаючої енергії.

Про те, яким нелегким був шлях юних митців до перемоги, розповіла член обласного правління Товариства, керівник літературно-мистецького відділу «Просвіти», голова журі конкурсу, редакційної колегії й упорядник збірки, відповідальний секретар обласної організації НСПУ Людмила Валентинівна Ромен. Для кожного автора, який отримував з її рук збірочку, в неї знайшлося тепле слово. Складалося враження, що вона чи не напам’ять знає твори всіх дітей. Можливо саме тому захід пройшов у атмосфері тепла, радості й взаємної поваги. Концертні номери, виступи поетів-переможців конкурсу і… тихе шелестіння сторінок у залі. «Ось… Це мій вірш. А це – мій малюнок!» – гордо-стриманий шепіт. Бо ж для багатьох це – перша в житті публікація, і – хто те відає? – можливо, її автор в майбутньому прославить повноцвіттям свого таланту Україну.

Настане осінь, дозріє калина. Сподіваємося, що, за традицією, сумська «Просвіта» знову збиратиме урожай творів юних талановитих українців, аби зібрати їх під обкладинкою вже третьої збірки «Диво, диво калинове». І – традиційно – дарувати її переможцям конкурсу в пору буйноцвіття калини…

Анна Журба, м. Суми
стаття у газету «Слово Просвіти» 2009 р.

Залиште відгук

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *