Липовим медом душа, як бджола

Медозбір душі

Нещодавно створеною Сумською обласною організацією Асоціації поетів-ронделістів України був проведений цікавий Всеукраїнський літературний конкурс ронделя «Липовим медом душа, як бджола…». Цікавим, бо ставилася конкретна умова: використати метафору «Липовим медом душа, як бджола…» в одному із рядків першої строфи твору на вибір автора. Рядок один, а теми, розвинуті у віршах, виявилися різні: від пейзажної лірики до любовної, від чуттєвих стосунків між людьми до вдумливої життєвої філософії, порівняння сприйняття противаги медів душі і трагедії війни. Так, наприклад, Г. Горовий (м. Обухів) це відчув, побачив крізь призму трагедій сьогоднішньої війни…

Їй занімілі руїни болять,
Діти у вічнім спочині –
Липовим медом душа, як бджола,
Не переймається нині.

Географія учасників виявилась багатою широкою, не лише із Сумщини, а і з інших куточків України: Тернопіль, Бориспільщина, Харківщина, Обухів і навіть із Німеччини. Деякі твори були відхилені членами журі за порушення схеми чи рими. Рондель має чітку класичну структуру, тверду віршову форму з наскрізними двома римами, що потребує уваги, творчої уяви і багатства словникового запасу.

Для багатьох було вперше дізнатися і про рондель, і про існування в Україні Асоціації. Це викликало неабияку цікавість! На Сумщині з’явились нові імена ронделістів. Ба, більше, Іриною Козловою, членкинею НСПУ, керівницею Конотопської літературної студії «Джерела» запропонована нова форма – «ВІНОК РОНДЕЛІВ». Це новаторство поетичної форми розширює горизонти й можливості української літератури, поетичного слова і самого ронделя! Мадригал розкладається на 5 ронделів по два рядки на початок кожного, минаючи рядки повторів. Таким чином треба написати по 25 рядків з двома наскрізними римами! І саме в цій новаторській формі поетеса із Тернополя Галина Галан подала на конкурс свій оригінальний твір – змістовний, образний і насичений на душевні емоції вінок ронделів «Радосте сонячна, не забарись!», за що відзначена рішенням журі Дипломом лауреатки Гран-прі.

Тож конкурс виявився успішним і плідним на меди творчих душ. Журі, члени НСПУ А. Луговський, А. Коршунова, Л. Ромен прийняли рішення – нагородити Дипломами переможців. Ними стали: В. Литвин – лауреат 1 ступеня (м. Головурів, Бориспільський район), ІІ ступеня – Богдана ГУСАК (с. Малий Вистороп, Сумський район) та Лариса ВОВНЕНКО (м. Ромни), ІІІ ступеня – Алла БАБЕНКО (Роменщина) та Вікторія ГУЛА (м. Суми). Дипломами відзначені: Чайка Білоозерянська (Харківщина) та Лідія КУНИЦЯ (м. Ромни).

За результатами конкурсу готується збірничок переможців, бо найбільше задоволення і стимул до творчості та натхнення автор отримує від друкованих своїх творів.

Висловлюю щиру вдячність усім учасникам конкурсу та особлива вдячність голові Асоціації поетів-ронделістів України Миколі Боровку за його величність Рондель, який він підняв на висоти і ширить, за його розквіт на теренах України, за організацію фестивалів і створення Асоціації, за довіру до нас, ронделістів Сумщини, які вперше отримали членські квитки. За три місяці літа ми провели відповідальну творчу роботу – популяризацію ронделя. Створена сторінка у соціальній мережі Фейсбука Сумської обласної організації. Це дало змогу провести конкурс, розширити горизонти і темпи цікавості, швидкого реагування на коментарі, поради. Консультуємо, допомагаємо, навчаємо, ділимося досвідом і оригінальними знахідками і зразками поезій. І ось маємо тепер нових кандидатів на вступ до Асоціації.

Назбирали медів – буде чим перезимувати!

Бажаю Україні Перемоги! Усім натхнення на нові твори! Нових поетичних пошуків у царині ронделя! Спраги та любові до Слова!

Людмила Ромен,

голова СОО Асоціації поетів-ронделістів України.

Стаття опублікована в Українській літературній газеті 04.09.2024 року.

Залиште відгук

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *